Nízkosacharidová (LC) strava a (pre)diabetes

Jak funguje LC strava?
Na LC stravě přijímá člověk nižší množství sacharidů než je obvyklé. Standardní příjem sacharidů u zdravého člověk nediabetika nestravujícího se LC je kolem 300 g sacharidů a výše v závislosti na energetické potřebě a sacharidy tvoří obvykle 50-60 % denního energetického příjmu.
Na LC stravě je příjem sacharidů snížen na 20-130 g na den (některé zdroje uvádějí i jiné hranice, např. 150 g – každopádně je nižší než nejčastěji doporučovaná množství sacharidů pro diabetiky: 150/200/250 g) a je kompenzován zvýšeným příjmem především tuků a vlákniny, částečně také bílkovin. Ve stravě tak dochází k omezení či zcela vyloučení tradičních příloh (těstoviny, rýže, brambory…) a pečiva a jejich nahrazení zeleninou v různé formě (čerstvá, kvašená i tepelně upravovaná). Ovoce je u přísnějších variant vyloučeno zcela, u mírnějších variant je možné do jídelníčku zařadit malé množství méně sladkého ovoce. Vedle kvalitních zdrojů bílkovin (maso, v omezené míře kvalitní uzeniny, dále ryby, vejce, luštěniny u méně přísných variant LC) se preferuje přidání vhodných zdrojů tuků (kvalitní rostlinné oleje, ořechy, mléčné výrobky u méně přísných variant LC). U méně přísných variant je součástí jídelníčku i malé množství kvalitních (především celozrnných) příloh.

Výhody LC stravy u (pre)diabetu
Nižší příjem sacharidů způsobuje nižší výkyvy glykemií po jídle. To je žádaný účinek při všech formách diabetu i prediabetu. LC strava není jediná cesta, jak toho dosáhnout, ale jedna z doporučovaných. Při spojení s pohybem, kvalitním spánkem a kontrolou stresu vede i ke snížení lačných glykemií.
Změna režimu (nejen u LC stravy) nutí člověka více přemýšlet nad tím, co jí, a pokud v této stravě najde zalíbení, může se stát dlouhodobým životním stylem.
Strava se zvýšeným obsahem tuků může uspokojit chuťově buňky některých osob a zlepšit jejich motivaci v dodržování tohoto stylu stravování.

Nevýhody LC stravy aneb pro koho není vhodná
LC strava stejně jako jakákoliv jiná není samospásná. Při využití LC stravy jako nástroje na snížení hmotnosti je stále nutné vzít v potaz kalorický příjem, protože i na LC stravě lze velmi jednoduše přibírat, pokud nadměrný příjem sacharidů v našem jídelníčku vyměníme za nadměrný příjem tuků.
LC je NEVHODNÁ pro osoby trpící poruchami trávení a metabolismu tuků (např. osoby s nemocným žlučníkem nebo trpící pankreatitidou). U osob trpících jakýmkoliv onemocněním včetně diabetu by dietě měla vždy předcházet konzultace s ošetřujícím lékařem, u osob užívajících medikaci bude velmi pravděpodobně nutné upravit dávkování. Ne všichni lékaři jsou nakloněni tomuto stylu stravování, ale množství těch, kteří ho připouštějí v řešení (pre)diabetu roste.

Co není LC strava
Někdy se můžeme setkat s „inspiracemi“ od osob, které si myslí, že následují LC stravu. Hromady slaniny se smaženými vejci a půlkou rajčete na talíři není LC strava. Zelenina by stále měla zabírat minimálně polovinu talíře, minimálně v takovém rozsahu, jako jsme si dříve nakládali přílohu. V dnešní době existuje řada zajímavých receptů na přílohy typu květáková rýže, celerová kaše či „bramborový salát“ z kedlubny, a tak LC strava nemusí (i když může) vypadat ani jako neustále se opakující maso a salát. Čím pestřejší a zajímavější jídelníček bude, tím příjemnější bude zážitek strávníka a jeho motivace v tomto či jiném stravování pokračovat i po dosažení kýžených cílů (glykemií, hmotnosti…).
Pokud zkoušíte LC stravu poprvé, doporučujeme konzultovat jídelníček s odborníkem. Pokud trpíte některým z onemocnění typu (pre)diabetes, měl by to být vedle vašeho lékaře nutriční terapeut, ne výživový poradce.