Často se ptáte na jídelníčky. Existuje několik možností:

1. tzv. RÁMCOVÉ jídelníčky - neřeknou vám přesně, jaký produkt máte jíst, ale dají vám obecné informace a gramáž/množství kcal/kJ (např. snídaně 60g pečivo, 40g sýra/šunky, 5g másla, 100-150g zeleniny atd.) - tudíž vy si sami můžete vybrat, co přesně budete jíst a máte představu, jaké si můžete dát cca množství. Není to přesné, ale je to méně omezující než konkrétní jídelníček s danými potravinami (můžete si vybírat a naučíte se jídla kombinovat sami). Pořád by měly reflektovat přibližně vaši potřebu energie na den a množství sacharidů doporučenou lékařem/nutričním terapeutem.

2. tzv. INDIVIDUÁLNÍ jídelníčky - jsou dělané vám přímo na míru. Výhodou i nevýhodou u nich je, že u nich nemusíte přemýšlet. Někdo to v začátcích uvítá, už tak je ve stresu např. z nové diagnózy, ale nevýhoda je, že když nevíte, co a proč v takovém jídelníčku máte, nutí vás to kupovat a jíst přesně ty potraviny, které jsou tam napsané, tzn. nenaučíte se s tím pracovat a jste tak trochu závislí na tom, kdo vám jídelníček naplánoval - a pokud dostanete jídelníček např. jen na 3 nebo 7 dní (to jsou nejobvyklejší varianty, ale může být samozřejmě i na 30 dní nebo libovolně jinak), dříve nebo později vás přestane bavit, že jíte ta samá jídla, protože si sami nevíte rady.

3. naučíte se počítat jídelníček SAMI - je dobré se s někým poradit kvůli výchozím hodnotám (kolik kcal, gramů sacharidů atd. si nastavit - pozor na kalkulačky na internetu, mohou být nepřesné; nemocným by neměl radit výživový poradce bez zdravotnického vzdělání). Můžete využít můžete aplikaci/web k záznamu stravy - např. Kalorické tabulky, kam si zadáváte jídlo a zároveň vidíte, jaké množství odpovídá vašim cílů. Tohle je nejvíc svobodná varianta - ze začátku možná zabere víc času na vymýšlení atd. ale často si můžete ponechat jídla, která máte rádi, jen přizpůsobíte množství (tedy pokud jste doteď nejedli samé prasárny). Na Facebooku je navíc velké množství inspirace na vyvážená jídla.

Často také čtu, že někdo nechce počítat sacharidy/kalorie, třeba proto, že ho to stresuje. Chápu i, že na začátku je to náročné na čas, ale brzo to dostanete do oka a už budete svoje velikosti porcí znát zpaměti. Pokud se rozhodnete nevážit/nepočítat, má to několik nevýhod:
- možná jíte víc, než byste měli, a proto nehubnete,
- možná jíte míň, než byste mohli, a máte pořád hlad,
- možná jste v daleko větším stresu než při počítání, protože žijete v nejistotě, jestli to děláte dobře.

Dávejte si pozor i na univerzální jídelníčky, které někdo sdílí protože je třeba od někoho dostal/koupil a vyhovovaly mu. Nejsme stejní a zatímco někdo může hubnout a mít skvělé hodnoty glykemie při jídelníčku na 2300 kcal a 250 g sacharidů, pro někoho už je to moc. Takový jídelníček lze použít, pokud bude upravený na vše potřeby.

Pokud byste chtěli pomoct s některým z výše uvedených jídelníčků, nastavením hodnot kcal/kJ/sacharidů, edukací k cukrovce... jsem nutriční terapeutka a nabídku služeb najdete na webu https://www.nutrilka.cz/inpage/program/
Pokud tam nenajdete, co hledáte, napište mi a můžeme se domluvit na jiném nastavení služeb. Je možné i sestavení jídelníčku pro osoby, které mají kombinace potíží - např. vedle cukrovky i žlučník, nebo ledviny...
Moje vize není udržet si vás jako klienty navždy, ale naučit vás s vaší nemocí pracovat tak, abyste z diety vytěžili maximum.

vyvážené jídlo