OVOCE A (PRE)DIABETICI

Doporučení pro ovoce a zeleninu pro zdravého člověka - 5x denně ovoce a zelenina, preferuje se zelenina (poměr 2:3 či více ve prospěch zeleniny) - tzn. ideálně ke každému dennímu jídlu sníst porci zeleniny nebo ovoce - porcí se myslí zhruba 100 g. Jedno z jednoduchých doporučení (např. společnosti STOB) je, aby zelenina zabírala na talíři polovinu množství. Zelenina a ovoce nám jsou důležitým zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálních látek.
Doporučení pro diabetiky - ovoce 1x denně, názory na množství se různí, největší shoda je cca 150 g ovoce denně podle druhu, ideálně dopoledne, odpoledne je možné, pokud následuje fyzická aktivita. Aktuálně se nedoporučuje jíst ovoce na noc, jak se dříve uvádělo - nespotřebovaná fruktóza se ukládá v játrech ve formě tuku, tím přispívá ke ztučněním jater a zhoršení cukrovky.
Není vhodné sušené ovoce, ani kompotované ovoce (a to ideálně ani kompotované ovoce se sladidly).
Ovoce a prediabetes - doporučení není tak přísné, jako u diabetiků, je možné si dát ovoce více/častěji, ale je vhodné hlídat si množství (nesníst "kilo" na posezení") a reakci těla glukometrem.
Jak snížit glykemický index sladkého ovoce?
Nejezte ovoce samotné, dejte si ho s bílkovinou nebo tukem - jogurtem, tvarohem, kefírem, malým množstvím ořechů...
Vybírejte si spíše méně sladké ovoce (ideální jsou bobuloviny typu borůvky, maliny, jahody, rybíz). Banán ani hroznové víno nejsou zakázané, ale jsou méně vhodné a můžete si jich dát menší množství než méně sladkého ovoce. Záleží také na zralosti ovoce, banán je vhodnější méně zralý.
Ideální je konzumovat ovoce a zeleninu čerstvé, tepelnou úpravou se glykemický index zvyšuje. Čím kratší tepelná úprava, tím lépe.
Vždy záleží na individuální reakci těla, a proto je žádoucí zkontrolovat si vaši reakci glukometrem.
Zajímavost na zamyšlení na závěr
Doporučení Světové zdravotnické organizace uvádí pro zdravého průměrného člověka ideální příjem cukrů max 50 g/den, to zahrnuje i cukry z ovoce a zeleniny, mléčných výrobků atd. U diabetiků bychom mohli uvažovat, že by ideální množství bylo ještě nižší. Jeden banán má cca 17-20 gramů cukru. Jak moc ovlivní vaše možnosti příjmu další sladké zeleniny, mléčných výrobků a dalších potravin obsahujících přirozené cukry, když sníte jeden celý banán? <img height="16" width="16" alt="