Růstové grafy u kojených dětí 

Růstový graf kojené děti

Často se setkávám s obavami rodičů, že je jejich dítě moc malé, moc velké, moc hubené nebo moc tlusté (podle slov okolí, lékařů nebo z vlastního pocitového hodnocení rodičů). Často se to také řeší v souvislosti se zaváděním příkrmů, dlouhodobým kojením, používáním umělého mléka, obav z obezity či u nejedlíků.

Znáte růstové grafy? Umíte je používat? Víte, že KŘIVKA KOJENÉHO DÍTĚTE JE JINÁ než u dítěte na UM?

Růstové grafy jsou mimo jiné součástí "očkovacího průkazu" (zdravotní a očkovací průkaz), který má každé dítě. Ano, v tom, který někdo nosí stále s sebou a někdo ho marně hledá, když se blíží další preventivní prohlídka. Vize je, že každý rodič může svému dítěti dělat do grafu v průkazu tečky, aby byl vidět jeho reálný vývoj. Upřímně, neznám nikoho, kdo by to dělal.

Co se z grafu dozvíme?
Jak je na dítě se srovnání se svými vrstevníky. Grafům se také říká percentilové - ta čísla vpravo jsou percentily (50 percentil znamená průměr, 25 percentil znamená, že 75 % dětí má vyšší hmotnost/výšku a 25 % nižší). Grafy jsou ještě rozdělené zvlášť pro chlapce a zvlášť pro dívky, aby to srovnání bylo víc reálnější. Grafů je více druhů - samotná hmotnost dítěte, nebo výška/délka (do 2 let věku se udává výška jako délka), nebo poměr výšky a hmotnosti, nebo obvod hlavy, nebo BMI atd.

Tady na obrázku vidíte černé křivky (běžné děti) a červenou křivku (kojené děti). Všimněte si, že ze začátku kojené děti přibírají více a cca kolem 5. měsíce se tento trend zpomalí a naopak se plně kojené děti dostávají pod křivku ostatních.
NENÍ PROTO TŘEBA ZAČÍT PANIKAŘIT, ŽE DÍTĚ PŘIBÍRÁ MÉNĚ, NEŽ JSME DOSUD BYLI ZVYKLÍ nebo jak udává černá křivka. Tento trend je normální a přirozený. Není to důvod ani k zavedení dokrmu umělým mlékem, ani k překotnému zavádění příkrmů!

Na co tedy ty grafy jsou?
V diskuzích na sociálních sítích se dozvíme, že "na nic" a že "zbytečně stresují rodiče". Nesouhlasím. Ukazují trend, jakým by se zhruba má dítě vyvíjet. Pokud se používají správně a se zdravým rozumem, jsou dobrým návodem, pro mnohé právě uklidněním.
Růstové grafy nejsou dokonalé (ale to snad žádný zprůměrovaný nástroj) - neumí zohlednit např. genetiku (tj. že tatínek má 190 cm nebo maminka třeba 150 cm) nebo fakt, že dítě bylo několikrát po sobě nemocné či mu roste už třetí zub a odmítá jíst. Je naprosto v pořádku, pokud si dítě drží svoji 10percentilovou nebo třeba 90percentilovou křivu. Vždy je třeba se na dítě podívat a posoudit i to, jak vypadá, jak moc je aktivní (jestli zrovna začalo chodit nebo zrovna více vyrostlo v centimetrech, ale třeba nepřibralo na váze), samotný graf nestačí.

Na co si dávat pozor?
Lékaři obvykle zpozorní, pokud se dítě dostane pod 3. percentil (riziko podvýživy nebo neodhalené nemoci) nebo nad 97. percentil (riziko obezity do budoucna). Varovným signálem je také propad o 2 percentilové třídy mezi dvěma preventivními prohlídkami (např. dítě se dosud vyvíjelo kolem 50. percentilu a náhle se dostane k 10. percentilu). V takovém případě (hlavně u propadu směrem dolů) se nezlobte na svého lékaře, když se vás začne vyptávat, co dítě jí nebo pokud doporučí další vyšetření.

UM a příkrmy
Pokud je u kojeného dítěte podezření na nedostatečné prospívání, vždy má být prvním krokem podpora kojení. U řady dětí za tím může být jen nevhodná poloha při kojení, reflux či další řešitelné potíže. UM je u málo prospívajících kojených dětí až poslední možnost (což ovšem neznamená, že by zavedení UM mělo být vnímáno jako nějaké selhání, prostě je to někdy potřeba). U nekojených dětí je někdy zapotřebí změnit značku UM.

Poněkud úsměvné je doporučení zavést u neprospívajícího i příliš prospívajícího dítěte příkrmy. Jednoduše proto, že pokud dítě nebude chtít, ty příkrmy do něj nedostanete. NIKDY dítěti příkrmy NENUŤTE! Své o tom ví tisíce vystresovaných rodičů, kteří "musí" zavést příkrm. Příkrmy jsou velká změna v životě dětí a neměla by probíhat z vynucení, protože to někdo řekl. Vždy sledujte zájem dítěte, ve vhodnou dobu je nabízejte, ale nenechte se dotlačit k tlačení na dítě. Ani grafem, ani okolím, ani okolnostmi.

Zdroj grafu:
http://www.kojeni.cz/odborne-clanky/hodnoceni-rustu-kojenych-deti/
http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/LETAK.pdf

Růstové grafy ke stažení:
http://www.szu.cz/publikace/data/program-rustove-grafy-ke-stazeni
Na této straně je i software na zaznamenávání hodnot do grafu, sice vzhledově zastaralejší, ale funkční.